_19B4731

Volný pohyb

Vraťme se zpět do dětství.

Jestliže Descartova věta: „Myslím, tedy jsem“, je v okamžiku vyslovení nutně pravdivá, pak to samé platí i o Horníčkově Hýbu se, tedy jsem. Náš život pohybem začíná i končí, od prvního tlukotu srdce, až po ten úder poslední. Pohyb je projevem existence hmoty a provází nás v různé míře po celý život, od dětství až po stáří. Jako většina lidí si nepamatuji své první krůčky ani pády, první kotoul ani lezení po houpačkách na sídlišti. Vše nyní vnímám skrze svou dceru. Teď vidím tu radost prvního odrazu i dopadu, soustředění se a hledání dalších výzev. Potom se musím ptát, kam ta radost zmizela? Odpověď je jednoduchá. Nezmizela nikam, jen jsme v rychlosti doby plné předsudků a důrazu na praktičnost zapomněli, že tady kdy byla. Je smutné vidět, že děti v 8 letech nezvládají základní pohyby jako je kotoul, hvězda, nebo klik a jsou z toho nešťastné a frustrované. Ale ty děti za to nemohou, prostě je to neměl kdo naučit. Vypadá to přeci nedůstojně, když se 40 – ti letý otec od rodiny kutálí celý od trávy na sídlišti. Od toho tu jsou přeci školy a jejich hodiny tělocviku.

Je tu však jeden velký rozdíl a tím je VZOR. Přirozeností dětí je věci opakovat a napodobovat. Buďte proto VY tou inspirací a vzorem, zahoďte předsudky, netrapte se tím, co si o Vás myslí soused nebo náhodný kolemjdoucí. Odvažte kotevní lana, napněte plachty a vyrazte do světa volného pohybu. Příznivý vítr nikdy nepřestal vát, to jen vy jste spolu s koncem dětství na nějaký čas zkasali plachty.

Rituál pohybu

Za jednu z největších neřestí dnešní doby považuji nutnost obhajoby důvodu před ostatními, proč to vlastně dělám. Lidé se ptají: „K čemu mi je že zvládnu stojku, k čemu mi je že udělám muscle up na kruzích, nebo rotaci v nízkém mostu?“ Ale mnohem důležitější je možnost vůbec tuto otázku neřešit. Odpověď přijde vždy sama. Skrývá se někde mezi prvním perfektně provedeným Au cortadem a pohybem těla tak plynulým, že by i řeka mohla závidět. Zkuste se zeptat běžce např. Pleskyho k čemu mu je, že uběhne maraton. Ten člověk už ví a rozhodně nebude mít potřebu vám to vysvětlovat. Přejde to s pouhým úsměvem.

Najděte si každé ráno čas věnovat chvilku pohybu. Na většinu cviků, i těch pokročilejších nepotřebujete téměř žádný prostor. Hledejte plynulost v pohybu těla, od konečků prstů až po palce na nohou. Vlňte se, jako byste byli z gumy. Přenášejte váhu z nohy na nohu. Zvedejte se ze stoje do dřepu a snažte se začít vnímat své tělo, každý sval i zatnutí šlachy. Tento pohyb se nazývá FLOW a stojí vždy na počátku cesty každého movera. Vykašlete se na to, že ze začátku vypadáte jako strnulá zombie z Noci oživlých mrtvol. Všichni jsme si tím prošli. O to větší radost budete mít za pár týdnů, kdy začnou jednotlivé svaly spolupracovat, zatuhlé klouby začnou povolovat a jediné co budete vnímat, je vaše tělo.

Sám sobě mistrem

Je zajímavé vidět rozdíl mezi dětmi o dospělými. Když rozhýbávám děti od těch úplně nejmladších po nejstarší, vždy předvedu cvik a děti ho zopakují. Když trénuji dospělé, předvedu cvik a místo zopakování přichází vlna otázek, zda ruka má být v poloze 30 nebo 40 stupňů, noha zatnutá v lýtku nebo ve stehnu. Ale málokdo si uvědomuje že cesta pokus – omyl je naprosto přirozená. Jestliže začnete trénovat stojku u stěny, druhý den vás budou bolet svaly o kterých jste ani nevěděli že je máte. Nemůžete po nich chtít, aby vaše tělo srovnaly do správné roviny se zataženými žebry a páteří rovnou jako pravítko. A tak je to se vším. Cesta nedokonalého provedení je naprosto normální a přirozenou cestou k provedení správnému. Volný pohyb si bere ze všeho. Lezení, tanec, calisthenika, capoeira, parkour, jóga, hudba, taichi… Neexistuje žádné omezení, existuje jen nekonečno možných kombinací a spojení.

Je skvělé, když se vám podaří najít někoho kdo se Volnému pohybu věnuje a bude vás vést. Stejně jako u dětí, tak i u dospělých je důležitý vzor a inspirace. Je ale dost možné, že nikdo takový ve vašem okolí není. Co teď? Máte 2 možnosti. Buďto zkuste najít aktivitu která s volným pohybem a plynulostí pracuje, nebo zkuste možnost druhou.

Staňte se tím bláznem, co poskakuje v parku a snaží se napodobit pohyby zvířat právě VY!
Třeba se tam potkáme. ????

Novinky a články

Sledujte nás na facebooku a nenechte si ujít zajímavosti a fotky z našich akcí

Akce s Ayllou

tréninkovka tým Rady, tipy, kalendář pro tréninkovku
PARKOURové a LEZECKÉ příměstské tábory 2020 Parkourový, lezecký nebo kombinovaný příměstský tábor. Intenzivní týden plný parkouru nebo lezení nebo obojího, her, rozmanitých pohybů, výletů.
108 pozdravů slunci 21. června v 18:00 na Báře.

Bosý bod

boulderzavody